KADIN KUYUM USTALARI GELİYOR

IMG_0148Değerli taşların altın veya gümüş ile yolculuğu yüzyıllardan bu yana erkeklere emanet. Erkeklerin egemen olduğu bu sektörde kadınlar da “Varız” diyor.

Istanbul Cağaloğlu’nda 2008 yılından bu yana verilen eğitimlere kadınlar daha fazla ilgi göstermektedir.

1965 yılında İstanbul’da doğan Hraç ARSLANYAN, 10 yaşında çırak olarak amcası Hagop ARSLANYAN’ın yanında çalışmaya başladı.

1986 yılında kendi atölyesini açmadan evvel Viyana, Köln, Amsterdam, Brüksel ve Paris’te kuyum sanatı ile ilgili eğitim aldı.

2008 yılında mücevher tasarım ve imalat eğitimlerine başlayan ARSLANYAN, “Kapalıçarşı’nın hemen yanında Cağaloğlu’ndaki atölyemizde hem mücevher de tasarım ustası, hem de üretim aşamasında eğitim veriyoruz. Eğitimlerimizde kadınlar daha fazladır. 256 saate yakın verilen eğitimde kursiyerlerimiz MÜCEVHER ve TAKI ÜRETIM ATÖLYE EGITIMI, PERAKENDE VITRIN KUYUMCULUGU EGITIMI, MÜCEVHER ve TAKI TASARIM ÇIZIM TEKNIKLERI EGITIMI, BILGISAYAR DESTEKLI TASARIM EGITIMI, MÜCEVHER VE TAKIDA MUM MODEL YAPIM EGITIMI, HOBBY eğitimlerinden birini alıyor. Eğitim sonunda Kapalıçarşı’daki kuyum atölyelerinde rahatlıkla iş bulabiliyorlar” diyor.