HRAÇ ARSLANYAN

1965 yılında İstanbul’ da doğdu.

1975 yılında amcası Hagop Arslanyan’ın yanında Zincirlihan’daki atölyede geleneksel kuyum sanatı ile tanıştı.

Lise eğitimini bitirene kadar, Hagop Arslanyan’ın atölyesine devam etti. 1985 yılında; Viyana, Köln, Amsterdam, Brüksel ve Paris’te mücevherat teknikleri eğitimleri aldı. Türkiye’ye döndükten sonra kendi atölyesini açtı. Cağaloğlu’nda bulunan atölyesinde Doğu ve Batı kültürünü harmanlayarak özgün tarzda kişiye özel takılar üretmeye başladı.

Topkapı Sarayındaki eserlerden esinlenerek binlerce yıllık çini geleneğini Osmanlı’ya has murassa sanatı ile günümüzde buluşturdu. Sektörün önde gelen “murassa usta”larından biri oldu.

2008 yılında, kuyumculuk sanatını yaşatmak, Kapalıçarşı kuyum geleneğini yeni nesillere aktarıp kuşaklar arasında köprü oluşturmak amacıyla İstanbul Kuyumcular Esnaf Odası ile birlikte Mahrec Sanatevi’ni kurdu. Bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışından bir çok tasarım ve kuyum ustası olmaya aday yüzlerce öğrenciye ev sahipliği yapan Mahrec Sanatevi, ulusal ve uluslararası ölçekte tanınan bir eğitim merkezi haline getirdi.

İki dönem İstanbul Kuyumcular Odası Yönetim Kurulunda Eğitim Komisyonu Başkanı olan Hrac Arslanyan, 2018’den bu yana Eğitim Komisyonu Başkanlık görevini sürdürmektedir..