MURASSA USTASI HRAÇ ARSLANYAN

Hraç Arslanyan  (16)1965 yılında İstanbul’da doğan Hraç ARSLANYAN, 1975 yılında Kapalıçarşı’daki Zincirli Han’da amcası Hagop ARSLANYAN’ın yanında kuyumcu çırağı olarak başladı.

1986 yılında kendi atölyesini açmadan evvel Viyana, Köln, Amsterdam, Brüksel ve Paris’te kuyum sanatı ile ilgili eğitim aldı.

ARSLANYAN, mücevher sanatının daha kapsamlı şekliyle kıymetli bir objeyi değerli maden ve taşlarla bezeme ustalığı olan ‘’Murassa’’ çalışmalarını sürdürmektedir. Murassa, Osmanlı Saray Sanatları içerisinde işçiliği ve üretimi zor olması sebebi ile kuyum bölümü içerisinde ileri ustalığı olan Zergeran bölüğü tarafından üstlenilmişti. Zergeran bölüğü kuyumculuğun çeşitli dalları olan sade, mine , cila, yaldız, ocak, mıhlama, ajur, sıvama, döküm(kum), savat, tombak’ ta ustalaşmış sanatkarlardan oluşmaktaydı.Günümüzde bu zanaat dallarının bir çoğu kaybolmaya yüz tutmuş veya kaybolmuştur.

Hraç ARSLANYAN, mesleği ile ilgili “Bu sanatta son yok, tasarım ve uygulamalar yapıldıkça yeni fikirler çıkıyor , yeni eserler yaratılıyor.” diyor.