MÜCEVHER VE TAKI ÜRETİMİ ATÖLYE EĞİTİMİ

IMG_0101“Tonlarca toprağın içindeki bin yıllık uykusundan uyandırıldı maden. Önce ateşle sınandı, ardından silindirlerin altında ezildi.. Bütününü bulması için kesildi, eğelendi. Yüz parçaya ayrıldı.
Birbirini tamamlasın diye iğne ucu kadar ince ateşte parçalar birleşti. İhtişamla parlamak için fırçalara boyun eğdi… Bir gelin gibi hazırdı artık, kendisini 900 milyon yıldır toprak altında bekleyip, keskiyle parlayan sevgilisi elmasın kalbine mıhlamasına…”

Yukarıda hayat öyküsünden bir parça anlatılan mücevher için kısaca ,kıymetli madenlerin insan bedenine ve zevkine uygun olarak şekillendirilerek, değerli taşlarla süslenmesiyle oluşan süs eşyası diyebiliriz.

Mücevherler, binlerce yıldır, kah kötülüklere karşı bir tılsım, kah sosyal konuma işaret eden bir simge, kah güzel zamanların tanığı olarak insan hayatında bulunuyor.
Alınma ve takılma sebebi her ne olursa olsun, hem doğada çok nadir bulunan değerli taş ve metallerden imal edildiğinden hem de yapımı ustalık gerektirdiğinden daima çok değerli olagelmiştir. Uzmanlık gerektiren bu ustalık, yıllarca sır gibi saklanmış, sadece emeği, sabrı ve sanata gösterdiği itinayla “hak eden”e verilmiştir. Usta-çırak ilişkisinin sırrı ve başarısı da buradan gelmektedir.

Bizler Mahrec Sanatevi’ndeki mücevher atölyesinde bu sırrın peşinde koşan ve buna sevgi ve sabır gösteren “talebelerimiz”le ustalarımızdan aldığımız bilginin mirasını paylaşıyoruz.

Mahrec Sanatevi’nin atölyeleri, salt bir kuyumculuk eğitimi veya incik-boncuklarla verilen takı tasarımı kurslarından öte Kapalıçarşı ekolünün tecrübeli ustalarından Hraç Arslanyan’ın 1986′ da kurduğu atölyesinin kalbinde oluşturuldu. Yıllardır olduğu gibi hali hazırda da, mücevher üreten bu atölyede her şey yaşıyor ve her şey gerçek… Atölyemizde sanatımızı ellerine güvenle teslim edeceğimiz yeni ustalar yetiştiriyoruz.

Butik mücevherler üreten atölyemiz, bu seçkin tavrını eğitimlerine de yansıtıyor. 10 kişilik mücevher atölyemiz de her öğrencinin eğitimi birebir gerçekleştiriliyor.

Usta-çırak eğitiminin incelikleriyle, modern eğitim programların bir kuyumcu titizliği ile sentezlendiği mücevher atölyemiz, zaman zaman Kapalıçarşı’nın diğer mücevher ustalarını da çalışma atölyesi ve seminerlerle ağırlıyor…

*Kalfalık: 160 saat
*Ustalık:96 saat

Toplam: 256 saat

Untitled-4