MÜCEVHER VE TAKI TASARIM ÇİZİM TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

IMG_0238Tasarım, kağıdın üzerinde bırakılan bir noktadan başlayan hayatın özünün insan dimağındaki imbikten süzülerek mücevhere dönüşürken izlediği uzun bir yolun gizemli haritası…

Mücevher tasarımı, son 10 yıldır üzerinde çok fazla tartışılan, mücevherin nirengi noktasını oluşturmaktadır. Leonardo Da Vinci’den, Boticelli’ye dünyaya eserleriyle damgasını vurmuş sanatçıların, Cartier’den Bulgari’ye markaların, mükemmel eserler verdikleri mücevherin ruhudur tasarım..

Bugün arşivlerde, Osmanlı dönemi, saray kuyumcularının saltanat mücevherlerini yaratırken teknik tasarımlara ulaşabiliyoruz. Ancak bugüne gelindiğinde, mücevher tasarımı ülkemizde kuyumculuk alanında en fazla tartışılan konuların başında geliyor. İşçiliğin fiyat rekabetinde dezavantaja dönüşmesi, yükselen beğeni basamağı, globalleşme ve bilginin demokratikleşmesi, yani; insandan, teknolojiden kaynaklanan bütün gelişmeler ve değişimler mücevher konusunda gözleri açık ara mücevher tasarımı problemine çevirmiş durumda.

Artık yeni bir bakış açısı olma özelliğini kaybetmeye başlamasına rağmen,dillere pelesenk olmuş “Anadolu medeniyetleri ve Osmanlı mücevherleri” ülkemizde yegâne hazine olarak konuşulmakta. Dünyada etnik ve eskiye dönüşün trend olduğu günümüzde, hiç kuşkusuz bunlar paha biçilmez hazineler ancak Mahrec olarak tasarım eğitimlerinde öğrencilerimize verdiğimiz define haritasında çok daha ihtişamlı bir hazineye işaret ediyoruz.

Biz Mahrec Sanatevi’deki eğitimlerimizde tasarımın ruhuna ulaşma yolunu öğretmeye, eğitimimize katılanlarla paylaşmaya çalışıyoruz. Mahrec’de tasarım eğitimleri atölye eğitimleriyle paralel kurgulandı. Çünkü bizler mücevher resmi çizmeyi değil, yaratıcı gücü tetikleyerek, ergonomisiyle takılabilir, ekonomisiyle satılabilir mücevherlerin tasarım eğitimlerini öğrencilerimize sunuyoruz.

 

Tek bir mücevher tasarımından, bir koleksiyon oluşturmaya, mücevher tasarımının tekniğinden felsefesine kadar her aşama derslerimizin kapsamını oluşturuyor. Tasarımcının beslendiği kaynakları açıyor, öğrencilerimizin bunları keşfetmek için değil, içselleştirmek için vakit ayırmasını istiyoruz.

Mahrec, tasarım hazinesini keşfetmek isteyen herkese haritasıyla yol gösteriyor…

Mücevher ve Takı Tasarım Çizim Teknikleri Eğitimi

Dersin Tanımı

Temel çizim teknikleri kullanılarak uygulanabilir, üretilebilir takı ve mücevher illüstrasyon örnekleri oluşturmak.

Genel İçerik

1- Temel çizim teknikleri ve desen uygulamaları
2- Eskiz oluşturmak
3- Tasarım nedir? (Tasarımın ilkeleri ve öğeleri)
4- Tasarlamak, illüstrasyon ve üretim süreçleri
5- Tasarım ve illüstrasyon arasındaki farklar
6- Çizerken üretimi düşünmek
7- Çizimlerde biçim ve işlev ifade yöntemleri

Genel Program

1- Nokta, çizgi, doku, perspektif, gölge, renk çalışmaları
2- Desen çalışmaları
3- Kopya çekmek
4- Eskiz oluşturmak
5- Takı çizimine geçiş; illüstrasyon örneklerinin olşturulması
6- Takı tasarımına geçiş
7- Koleksiyon hazırlama
· Konsept belirleme
· Yardımcı malzeme seçimi
· Ar-Ge, eskiz süreci
· İllüstrasyon örneklerini oluşturma
· Portfolyo Hazırlama

*Tasarım I : 112 saat
*Tasarım II : 64 saat
Toplam : 176 saat

Untitled-4